Ogłoszenia na najbliższe dni!
PORZĄDEK NABOŻEŃSTW |
Zgodnie z dekretem ks. Biskupa Jana Kopca Msze św. będą odprawiane przy zamkniętym kościele bez udziału wiernych (sine populo) w wyznaczonych intencjach
Wielka Środa
7.30 W intencji Wilhelma Proksza
9.00 Do Miłosierdzia Bożego o ustanie epidemii
Wielki Czwartek
- 00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej w intencji parafian
Wielki Piątek
- 00 Liturgia na cześć Męki Pańskiej
Wielka Sobota
20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej w intencji parafian
Niedziela Zmartwychwstania
7.30 W intencji Rudolfa Wydra
9. 00 W intencji Reginy Henel
10.30 W intencji Michała Garbas
Poniedziałek Wielkanocny
7.30 W intencji Jadwigi Kamionka
9.00 W intencji Franciszka Pazurek
10.30 W intencji Waltera Dubiel
Ogłoszenia duszpasterskie
W normalnych warunkach przed świętami przystępowaliśmy do sakramentu pokuty. Ze względu na czas epidemiczny wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania, jaka jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie grzechów śmiertelnych. Ten akt żalu musi zawierać w sobie mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty, gdy tylko to będzie znowu możliwe i szczere wyznanie wszystkich grzechów.
Kto chciałby skorzystać ze spowiedzi będzie okazja w tygodniu: Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę przed Mszą św.
W zakrystii przed lub po Mszy św. w ramach diecezjalnej akcji charytatywnej można nabywać świece na stół wielkanocny: duże w cenie 10 zł., małe w cenie 3 zł.
Kancelaria parafialna czynna na telefon 77 4830488 lub mailowo.
W środę przed Triduum Paschalnym wypadałoby posprzątać naszą świątynię.
Kolejka przypada na ul. Piaskową i Sienkiewicza ( 5 osób)
Kościół w tygodniu jest otwarty do uczestnictwa w adoracji Najśw. Sakramentu od 8.00-16.00.
W zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią będą wydawane kolejne wskazania, zwłaszcza co do Niedzieli Zmartwychwstania i Poniedziałku wielkanocnego
Wszystkim życzę zaufania Bożej Opatrzności, opieki Matki Najświętszej i św. Rocha oraz owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia i pełnych pokoju i nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
Wskazania Księdza Biskupa Ordynariusza na czas epidemiczny
- Na podstawie Dekretu Biskupa Gliwickiego utrzymane zostaje w mocy postanowienie z dnia 14 marca 2020 roku zawieszające godziny sprawowania Mszy św. w kościołach parafialnych. Księża jednak nadal pozostają zobowiązani do codziennego – bez udziału wiernych przy zamkniętych drzwiach ?sprawowania Mszy św. w/w obiektach sakralnych w przyjętych na dany dzień intencjach.
W mocy pozostaje także nakaz odprawiania każdego dnia dodatkowej Mszy św. do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie epidemii
Solidaryzując się z apelem władz państwowych prosi się wiernych, by także w niedzielę i święta nakazane pozostali w domach i korzystali z udzielonej im dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.
- Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni jednoczą się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię święta duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:
Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we Mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.
- Przypomina się wiernym, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. Po ustaniu epidemii należałoby przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię świętą, czyniąc zadość temu przykazaniu.
- W okresie przedświątecznym zabrania się duszpasterzom odwiedzania chorych z sakramentami w domach, chyba, że osoba chora znajduje się niebezpieczeństwie śmierci.
- Nadal pozostają zawieszone nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, rekolekcje, itp..
- Pozostaje w mocy nakaz ograniczenia uroczystości pogrzebowych jedynie do trzeciej stacji an cmentarzu, którą można odprawić w obecności najbliższej rodziny, zachowując bezpieczną odległość pomiędzy obecnymi oraz przepis prawa państwowego o ograniczeniu uczestników zgromadzenia do 5 osób.- nie wliczając kapłana oraz obsługi ceremonii. Msza św. sprawowana w dniu pogrzebu bez udziału wiernych przy zamkniętych drzwiach, lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń poczynionych z rodziną.
- W okresie przedświątecznym w parafii nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna. Ani przykazanie drugie ani też przepis Kan. 959 KPK nie obligują do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. Jednak będzie możliwość korzystania z sakramentu pokuty tym wiernym, którzy o to poproszą z uwzględnieniem obowiązujących norm bezpieczeństwa. Miejscem takiej spowiedzi będzie kościół, zakrystia ( nie konfesjonał). Dla wrażliwości sumienia i czystości duszy należy często przystępować do sakramentu pokuty. A w tym jeszcze pamiętać o czasie komunii wielkanocnej. (patrz punkt 2)
- W tych szczególnych okolicznościach życia ks. biskup zaprasza do rodzinnej modlitwy różańcowej o ustanie epidemii, za zarażonych koronawirusem kończąc ją Apelem Jasnogórskim o godz. 20.30, jak również do duchowej łączności z duszpasterzem odprawiającym Msze św. w kościele. Intencje mszalne wyznaczone na dany dzień składamy w zakrystii.
- Nadal zawieszona pozostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
W niedzielę uczestniczymy we Mszy św. za pośrednictwem środków medialnych.
Celebracje Wielkiego Tygodnia
- Msza św. w Niedzielę Palmową będzie odprawiana bez udziału wiernych oraz innych osób posługujących. W celebracjach pomija się procesję z gałązkami palmowymi, zachowując sam obrzęd pobłogosławienia gałązek palmowych.
- W Niedzielę Palmową i w Wielką Sobotę, podczas Liturgii Wigilii Paschalnej oraz w Okresie Wielkanocnym zabronione są jakiekolwiek pokropienia.
- Wierni nie uczestniczący we Mszy Wieczerzy Pańskiej, Liturgii Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej nie zaciągają jakiegokolwiek grzechu.
- Msza św. Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana bez udziału wiernych. W celebracji pomija się obrzęd umycia nóg i procesję do Ciemnicy.
- Nie zezwala się na udzielanie wiernym, którzy nie mogli wziąć udziału we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej komunii poza Mszą św. Zachęca się do komunii świętej duchowej, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w punkcie 2.
- Wierni mogą w swoich domach odprawić wspólnie w godzinach popołudniowych lub wieczornych Drogę Krzyżową oraz połączyć ją z rodzinną adoracją Krzyża zgodnie ze wskazaniami poniżej w punkcie 7.
- Liturgia Męki Pańskiej będzie sprawowana bez udziału wiernych. Krzyżowi nie oddajemy czci przez ucałowanie, a jedynie przez przyklęknięcie. Podczas liturgii opuszcza się procesję do Bożego Grobu. Tymczasem nie ma konieczności jego wznoszenia.
W tym czasie zachęca się wiernych do przeprowadzenia adoracji krzyża we wspólnotach rodzinnych, w domach przez uklęknięcie i trzykrotne odmówienie następującej modlitwy: Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie. Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupił.
- W Wielką Sobotę nie zezwala się na adorację Pana Jezusa przy Bożym Grobie oraz na adorację Krzyża w kościele. Zachęca się wiernych, by w swoich domach wspólnie odczytali Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa według św. Jana rozdziały: J 18, 1-19,42.
- W Wielką Sobotę zabrania się duszpasterzom organizowania i celebrowania tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Zaprasza się wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Ojciec lub matka mogą odmówić następującą modlitwę: O- Ojciec; W- wszyscy
Przed posiłkiem
- O. Chrystus zmartwychwstał. Alleluja; W. Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
- O. Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach i siostrach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. W. Amen.
Po posiłku:
- O. Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
- Przy łamaniu chleba. Alleluja.
- Módlmy się.
Boże źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. W. Amen.
- Liturgia Wigilii Paschalnej będzie sprawowana bez udziału wiernych z zachowaniem Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej.
- W poszczególnych celebracjach liturgicznych Wielkiego Tygodnia Niedzieli Palmowej oraz Triduum Paschalnego można uczestniczyć poprzez transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne szczególnie z Jasnej Góry: Radio, pasmo 100,6FM i TVP VOD oraz z Katedry Gliwickiej (http: / / tvimperium.pl./live/
Powyższe wskazania są zamieszczone nie tylko na stronie internetowej naszej parafii ale i w gablocie ogłoszeniowej. Bardzo proszę o podzielenie się tymi informacjami z osobami starszymi, które nie mają internetu.